© 2019 herbata&ciastko | Designed by hamahakki | Social Media f

Od czego zależy
jakość Herbaty

Herbata dobrej jakości

Jakość gotowej herbaty, a tym samym jej gatunek zależy od wielu czynników determinujących o jej walorach smakowych jak i zdrowotnych. Jako najważniejsze czynniki wpływające na jakość, należy wymienić:

Czynniki wpływające na jakość herbaty

— Lokalizację plantacji. Jest to tożsame z własnością gruntów, ilością opadów w ciągu roku (1000-1250mm), nasłonecznieniem, sąsiedztwem innych roślin w pobliżu plantacji jak i wieku samego krzewu herbacianego (do 50-70 lat).

— Warunki zbioru liści herbacianych. Główną rolę odgrywa tu staranność w procesie samego zbioru i rodzaj liści. Im młodsze i delikatniejsze liście, tym wyższy gatunek herbaty.

— Czas zbioru. Czynnik indywidualny dla każdego obszaru geograficznego. W Chinach i Japonii, najlepszym okresem na zbiory jest miesiąc kwiecień oraz przełom maja i czerwca. Pozostałe zbiory (lipcowy, sierpniowy, wrześniowy) dają w kolejności coraz to gorszej jakości herbatę. Zbiory wiosenne dostarczają bardzo aromatycznych liści z dużą ilością „tipsów”, a liście z kolejnych późniejszych zbiorów mają dużo więcej garbnika, są też mało aromatyczne.

— Proces obróbki liści herbacianych/sposób fermentacji. To w tym procesie tworzony jest odpowiedni gatunek herbaty. Np. herbata biała to herbata której liście nie zostały poddane fermentacji, natomiast herbata czarna to herbata po procesie fermentacji.

— Stopień rozdrobnienia liści. Za najgorsze jakościowo herbaty uznaje się herbaty sypkie o konsystencji miału (fannings) lub pyłu (dust). Często stosuje się ten rodzaj herbaty w herbatach ekspresowych. Najlepsze herbaty to herbaty o całych liściach.

Tabela oznaczeń herbat wyprodukowanych z całych liści.
Skrót Oznaczenie Skrótu Opis
OP Orange Pekoe Herbata z długich, nieco szpiczastych liści, nie zawierająca młodych pączków (tipsów)
P Pekoe Herbata z liści krótszych i grubszych, tym samym mniej delikatnych niż herbata oznaczona jako OP
FP Flowery Pekoe Herbata ze zwijanych w kulki liści
FOP Flowery Orange Pekoe Herbata z pierwszych młodych i delikatnych liści, pędów i ostatnich pąków
GFOP Golden Flowery Orange Pekoe Wysokogatunkowa herbata z młodych liści ze złocistymi pączkami (tipsami)
TGFOP Tippy Golden Flowery Orange Pekoe Herbata z młodych liści zawierająca duże ilości złotych tipsów
FTGFOP Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe Herbata wysokiej jakości z młodych liści, z dużą zawartością złocistych pączków (tipsów)
SFTGFOP Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe Najwyższej jakości herbata z młodych liści z dużą ilością złocistych pączków (tipsów)
PS Pekoe Souchong Herbata zawierająca liście jeszcze krótsze i twardsze niż Pekoe
S Souchong Herbata z dużych, podłużnie zwijanych liści, których kawałki są różnej długości
Tabela oznaczeń herbat wyprodukowanych z liści łamanych.
Skrót Oznaczenie Skrótu Opis
B Broken Litera występująca w skrótach oznaczających herbaty z liści łamanych. Jeśli po skrócie z tą literą następuje cyfra 1, oznacza to, że herbata jest najwyższej jakości
BOP Broken Orange Pekoe Herbata zawierająca łamane długie i grube liście
GBOP Golden Broken Orange Pekoe Herbata z łamanych długich i grubych liści
GFBOP Golden Flowery Broken Orange Pekoe Herbata z łamanych długich liści oraz krótszych i nieco grubszych, dających złocisty napar
TGFBOP Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe Wysokiej jakości herbata zawierająca najmłodsze pączki oraz łamane długie i grube liście
FBOP Flowery Broken Orange Pekoe Herbata zawierająca łamane długie i grube liście oraz najmłodsze pędy herbat
FBOPF Finest Broken Orange Pekoe Flowery Najwyższej jakości herbata z młodych liści z dużą ilością złocistych pączków (tipsów)
BPS Broken Pekoe Souchong Herbata zawierająca liście jeszcze krótsze i twardsze niż Pekoe
Jakość herbat