© 2019 herbata&ciastko | Designed by hamahakki | Social Media f

Pochodzenie
Herbaty

Uprawa Herbaty

Dziś herbata uprawiana jest niemalże na całym świecie, jednak do najbardziej znaczących rejonów jej upraw zaliczymy: Chiny, Indie, Sri Lankę (Ceylon), Japonię, Tajwan (Formosa), Afrykę. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych gatunków herbat produkowanych na całym świecie.

Chiny

Chiny, będące najstarszą kolebką uprawy herbaty, są jej największym producentem na świecie. Produkcja herbaty w Chinach sięga około 30% światowej produkcji (większość jednak nie trafia na rynki zachodnie). Tam produkuje się również najwięcej jej rodzajów. Herbata produkowana jest w siedemnastu prowincjach: Anhui, Fujian, Gansu, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Shandong, Sichuan, Yunnan oraz Zhejiang.

Chiny

Indie

Indie są drugim co do wielkości producentem herbaty na świecie. Produkcja jej utrzymuje się na poziomie około 24% światowej produkcji rocznie. Indie są również największym eksporterem herbaty czarnej. Najbardziej znanymi prowincjami, słynącymi z upraw jednych z najlepszych czarnych herbat, są: Assam, Darjeeling oraz Nilgiri.

Indie

Sri Lanka (Ceylon)

Sri Lanka (Ceylon), będąca niegdyś jednym z największych producentów herbaty na świecie, po przemianach ekonomiczno-politycznych zmniejszyła swoją wydajność, osiągając dziś poziom około 8% światowej produkcji. Jest to kraj nizinny, w centrum którego znajduje się masyw górski będący przedłużeniem Dekanu. Średnia roczna temperatura panująca na Sri Lance wynosi 27°C, co sprzyja całorocznym zbiorom herbaty. Herbaty ze Sri Lanki znane są z ich wysokiej jakości oraz bogactwa aromatu.

Sri Lanka (Ceylon)

Japonia

Japonia słynie głównie z produkcji herbaty zielonej, jednak tylko około 2% całkowitej produkcji eksportowana jest poza terytorium kraju. Niemalże cała produkowana herbata jest konsumowana bezpośrednio w Japonii. Japońskie herbaty cechują się bardziej trawiastym posmakiem ze względu na sposób ich produkcji. Liście herbaty w trakcie produkcji są parzone na parze, a nie jak przyjęło się w Chinach, prażone na blasze.

Japonia

Taiwan

Tajwańskie herbaty uznawane są na świecie za najbardziej aromatyczne oraz wyraziste w smaku. Produkuje się tu głównie herbaty Oolong, ale również, w niewielkich ilościach, herbaty zielone. Wyspa znana jest również pod nazwą „Formosa” („Piękna Wyspa”), która została jej nadana przez portugalskich kupców.

Taiwan

Afryka

Afryka zajmuje trzecie miejsce w czołówce największych producentów herbaty na świecie, przy produkcji około 424 tys. ton herbaty rocznie. Herbata produkowana w Afryce wykorzystywana jest głównie do produkcji herbat aromatyzowanych, mieszanych. Największymi producentami w Afryce są: Kenya, Malawi, Zimbabwe.

Afryka