© 2019 herbata&ciastko | Designed by hamahakki | Social Media f

Rodzaje
Herbat

Opakowania Herbat

W dzisiejszych czasach, kiedy herbata jest ogólnie dostępna, nie ma osoby która nie znałaby jej smaku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wszystkie znane nam herbaty wywodzą się z tego samego rodzaju krzewu - „Camellia Sinensis”. Możemy wyróżnić jego dwie główne odmiany: „Camellia Sinensis Sinensis”, botaniczna nazwa krzewu herbacianego rosnącego w Chinach oraz „Camellia Sinensis Assamica” – nazwa krzewu pochodzenia indyjskiego. Z takiego krzewu produkuje się sześć różnych rodzajów herbaty.

Herbata Biała

Biała herbata jest jednym z najdroższych rodzajów herbat. Jej cenę determinuje proces jej wytworzenia, który w zależności od gatunku może być różny. Powstaje z młodych pąków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Jej zbiory rozpoczynają się na wiosnę. Bywa często, że krzewy z których ma powstać biała herbata, są dodatkowo chronione przed światłem aby zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Zebrana herbata poddawana jest tylko więdnięciu oraz suszeniu, co czyni ją jedną z najdelikatniejszych herbat na świecie o subtelnym, owocowym smaku. Najwyższej jakości biała herbata (Silver Needle) powstaje z samych pąków krzewu, zaś odmiany bardziej dostępne, tańsze (White Peony – Bai Mu Dan) powstają z dwóch listków oraz jednego pączka. Produkowana jest głównie w Chinach.

Herbata Biała

Herbata Zielona

Herbatę zieloną, zaraz po zbiorze, poddaje się tylko procesowi więdnięcia. Nie zwija się jej w celu wywołania procesu utleniania. Herbat zielonych nie poddaje się procesowi fermentacji (utleniania), zamiast tego od razu są suszone, aby zawarte w nich enzymy zostały jak najszybciej zniszczone. W Chinach zamiast suszenia stosuje się metodę palenia na rozgrzanych metalowych płytach. Proces ten powoduje, że susz staje się na tyle rozgrzany, że enzymy zawarte w liściach obumierają. Inną metodę praktykuje się w Japonii. Tam liście podgrzewane są na parze. Tak przygotowane herbaty mają delikatniejszy smak i aromat niż herbata czarna. Chińskie odmiany cechują się subtelnym pieczonym lub orzechowym posmakiem, natomiast japońskie rodzaje charakteryzują się intensywniejszym, roślinnym smakiem.

Herbata Zielona

Herbata Żółta

Proces produkcji herbaty żółtej zbliżony jest w fazie początkowej do procesu wytwarzania herbaty białej, pozwala się jej jednak na dłuższe schnięcie. Czynność ta powoduje, że smak różni się w sposób istotny zarówno od herbaty białej jak i zielonej. Jest produkowana głównie w Chinach i mało znana w Europie. Produkuje się ją w niewielkich ilość przez co jej wartość osiąga wysoką cenę. Kolor naparu przyjmuje barwę zielonkawo-żółtą. Pochodzenie jej nazwy wiąże się z tym, iż w starożytnych Chinach herbata ta byłą serwowana na dworze cesarskim a sam cesarz uwielbiał kolor żółty.

Herbata Żółta

Herbata Pu-Erh

Herbata Pu-erh jest odmianą herbaty czerwonej. Wywodzi się z chińskiej prowincji Yunnan, zaś jej nazwa pochodzi od nazwy miasteczka Puer. Przygotowywana jest w procesie pół-fermentacji i potrzebuje dość długiego czasu aby dojrzeć i ostatecznie trafić do naszych domów. Po wstępnej obróbce susz herbaty Pu-erh przechowuje się od kilku do kilkudziesięciu lat w specjalnych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Proces ten zwie się leżakowaniem i może trwać nawet do 50 lat. Dojrzewająca przez ten czas herbata nabiera wyjątkowych właściwości zdrowotnych, z których głównie jest znana. Przygotowany z gotowego suszu napar posiada mocną, czerwonobrązową barwę i nabiera charakterystycznego, korzenno-ziemistego zapachu i posmaku.

Herbata Pu-Erh

Herbata Oolong

Herbata Oolong zwana również Ulung jest herbatą niedofermentowaną lub pół-fermentowaną. Produkowana jest głównie w Chinach i na Tajwanie. Zbiór liści odbywa się w określonym czasie,a zaraz po zebraniu poddaje się je więdnięciu. Następnym etapem jest wytrząsanie herbaty w bambusowych koszach w celu obtarcia brzegów liści. Czynności te (więdnięcie i wytrząsanie) powtarza się kilkakrotnie na przemian, do momentu w którym liście zyskają żółtawą barwę. Wtedy to poddaje się je lekkiej fermentacji, która w zależności od rejonu może stanowić od 12-15% fermentacji zwykłej lub od 50-60% na Tajwanie. Następnie liście poddaje się procesowi palenia.

Herbata Oolong

Herbata Czarna

Herbaty czarne są herbatami całkowicie utlenionymi czyli poddanymi procesowi pełnej fermentacji. Świeżo zebrane listki są równomiernie rozkładane na czas więdnięcia który może trwać od 8 do 24 godzin. W procesie tym tracą swoją sprężystość oraz dużą część zawartej w nich wilgoci. Następnie poddaje się je procesowi zwijania w taki sposób, aby je złamać. Tak przygotowane liście pozostawia się do całkowitego utlenienia. Wśród herbat czarnych, ze względu na wygląd liści, wyróżnia się herbaty: o całych liściach, łamanych, bardzo rozdrobnionych oraz tak zwany pył herbaciany. Sporządzony napar może mieć ciemny intensywny kolor wpadający w głęboką czerwień. Najbardziej popularne gatunki herbat pochodzą z Indii, Nepalu, Sri Lanki (Cejlonu) oraz z Chin. Wyróżnia je intensywność smaku oraz bogactwo składników.

Herbata Czarna

Herbaty Aromatyzowane

Herbaty aromatyzowane, zwane również herbatami perfumowanymi, powstają przez mieszanie liści herbat – białej, zielonej, czarnej, Pu-erh, Oolong z dodatkowymi aromatami. Czynność tę wykonuje się tuż przed samym pakowaniem, czyli po całym procesie produkcji danego gatunku herbaty. Najczęściej do herbat dodaje się płatki kwiatów róży oraz jaśminu lub owocowe esencje zapachowe, ale również spotykane są herbaty aromatyzowane orzechami, czekoladą, wanilią, karmelem a nawet rumem.

Herbaty Aromatyzowane

Herbaty Rozkwitające

Herbaty rozkwitające, zwane również herbatami artystycznymi, wykonywane są głównie z herbat odmian białej oraz zielonej połączonych z odpowiednio wyselekcjonowanymi egzotycznymi kwiatami. Formuje się je w niewielkie kulki o wadze około 7-8 gram. Ceni się je nie tylko za wyjątkowy smak, ale również za artystyczną, wręcz spektakularną formę parzenia. Po zalaniu takiej kulki gorącą wodą zaczyna się spektakl, podczas którego kuleczka rozwija się uwalniając skryty w niej kwiat.

Herbaty Rozkwitające

Yerba Mate

Yerba mate to napój pochodzenia południowoamerykańskiego. Powstaje z liści ostrokrzewu paragwajskiego „Ilex Paraguriensis”, zwanego również „zielonym złotem Indian”, uprawianego w południowej Brazylii, Paragwaju oraz Argentynie. Jest bogata w mateinę - substancję podobną do kofeiny, dzięki której napar ma działanie pobudzające i pozytywnie wpływa na stan umysłu ułatwiając koncentrację.

Yerba Mate

Rooibos

Rooibos, zwana również herbatą życia, produkowana jest z liści czerwonokrzewu afrykańskiego (Aspalathus Linearis). Cechuje się delikatnością w smaku i zapachu, napar jest lekko miodowy. Do produkcji tej herbaty wykorzystuje się nie tylko liście krzewu, ale również jej łodyżki i małe gałązki, które po długim okresie suszenia są cięte na części o trzech rozmiarach. Herbata ta nie zawiera teiny. Jest bogata w żelazo, magnez, potas, wapń oraz witaminę C. Rooibos mogą spożywać także kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze.

Rooibos

Lapacho

Lapacho, pozyskiwane z kory drzew (Tecome Lapacho) rosnących w wysokich Andach, cechuje się gorzkokwaśnym posmakiem. Kora Lapacho jest bogatym źródłem składników mineralnych oraz witamin. Zawiera substancje niszczące wolne rodniki. Jej spożywanie uzupełnia braki żelaza, wapnia, manganu oraz magnezu. Nie zawiera kofeiny. Sprzyja wzrostowi ilości czerwonych krwinek. W Ameryce Łacińskiej wykorzystywana jest w leczeniu infekcji i schorzeń wywoływanych przez bakterie, grzyby. Zwalcza pasożyty oraz ułatwia trawienie.

Lapacho

Honey Bush

Honey Bush lub Heuningbos jest naparem z liści, łodyg oraz kwiatów miodokrzewu (Cyclopia Intermedia; Cyclopia Subtemata) - gatunku spokrewnionego z czerwonokrzewem, znanym pod nazwą Rooibos. Pochodzi z południowej Afryki. Smakuje podobnie jak herbata rooibos, ale jest nieco łagodniejsza, wolna od goryczki, cechuje się przyjemnym miodowym smakiem i aromatem. Honey Bush znana jest ze swych zdrowotnych właściwości, zawiera przeciwutleniacze, wpływa na obniżenie ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu. Nie ma teiny.

Honey Bush